top of page
Konsultacja fizjoterapeutyczna

Podstawą każdego postępowania terapeutycznego powinna być diagnoza. Pierwszą wizytę zaczynam więc od wywiadu, podczas którego zbieram informacje o przyczynie konsultacji oraz o ogólnym zdrowiu pacjenta. Opierając się na informacjach zebranych podczas rozmowy i łącząc lub rozdzielając od siebie objawy staram się rozpoznać problem mojego pacjenta. Dobrze zrobiony wywiad to często 80% rozpoznania, staram się więc poświęcić mu odpowiednią ilość czasu i uwagi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejnym krokiem w procesie diagnostycznym jest badanie fizykalne, w którym szukam charakterystycznych objawów fizycznych pasujących do objawów zgłaszanych w wywiadzie. Różnego rodzaju testy dobieram pod kątem przeprowadzonego wywiadu, aby potwierdzić lub wykluczyć moją diagnozę wstępną.

Do tej części badania często proszę o odsłonięcie ciała, trzeba więc być  na to przygotowanym i rozebrać się do bielizny.

Wykonuję z pacjentem również testy funkcjonalne, aby ocenić sprawność układu ruchu.

Badania dodatkowe, głównie obrazowe porównuję z diagnozą uzyskaną po wywiadzie podmiotowym i przedmiotowym. Nigdy nie zajmuję się leczeniem zdjęcia RTG/MRI, lecz człowieka, który przychodzi do mojego gabinetu.

Okurowski rehabilitacja
rehabilitacja warszawa,

Pacjenci z reguły chcą znać odpowiedź na następujące pytania

- Dlaczego mnie boli i czy to coś poważnego?

- Jak długo to może boleć?

- Co terapeuta może zrobić?

- Co mogę zrobić, żeby sobie pomóc?

- Ile to będzie mnie kosztowało?

Po wykonaniu badania wyjaśniam pacjentowi na czym polega problem, udzielam porady w zakresie zachowań, dobieramy wspólnie poziom aktywności fizycznej odpowiednio do stanu, staram się razem z pacjentem wyznaczyć cele do osiągnięcia, opracowujemy plan usprawniania. Staram się w miarę możliwości odpowiedzieć na wszystkie pytania pacjenta.

bottom of page